Přínosy a úskalí krabičkové diety

03.05.2013

Jak je to doopravdy s kvalitou nabídky krabičkové diety? Podle čeho se má zákazník orientovat při výběru krabičkové diety v situaci neexistence legislativního vymezení krabičkového způsobu stravování?


V České republice existuje v současné době něco kolem 70 firem dodávající krabičkovou dietu (stravu), což znamená, že se tímto způsobem stravují tisice lidí. Každá z firem se pyšní slogany typu: ”vyvážená strava”, ”jídelníčky připravuje výživový poradce”, ”perfektně vyvážený jídelníček sestavený výživovým specialistou”, takže v obézním klientovi vyvolává představu, že se může naprosto odevzdat do jejich péče. Mnoho lidí tak činí nikoli na dobu týdnů, ale spíše měsíců, proto je kvalita diety zcela zásadním faktorem při jejím výběru. V tomto seriálu článků Vám poradíme, jak se při výběru krabičkové diety nespálit.

Krabičková dieta – pojem

Jedná se o čerstvě připravovanou stravu dodávanou klientům většinou za účelem redukce váhy. Strava by měla pokrývat veškeré nutriční potřeby, není počítáno s tím, že by si klient cokoli dále dokupoval (ani žádné doplňky stravy). Strava je rozvážena klientům většinou denně (někdy obden nebo 2 x týdně). Strava je dodávána v krabičkách s odtrhávací fólií, některá jídla jsou určena ke konzumaci za studena, jiná jsou určena k ohřevu.

Odborná veřejnost považuje snižování nadváhy pomocí krabičkových diet za mnohem vhodnější než aplikaci dříve módních diet (koktejlové diety, dělená strava, extrémně nízkosacharidové diety typu Atkinsovy diety apod.), u nichž hrozilo riziko deficitu mnoha základních živin.

Přínosy krabičkových diet

Jestliže je dieta sestavena skutečným odborníkem, může významně zlepšit nutriční stav člověka a to i v průběhu redukčního procesu. Může mít i velmi vhodný edukativní vliv, protože klient pochopí důležitost častého příjmu stravy pro dobře fungující metabolismus a zbaví se návalů chutí na nevhodné potraviny s vysokou energetickou hodnotou. Pochopí, že jeho dosavadní pokusy o zhubnutí, často hraničící s hladověním, k úspěchu vést nemohly. Je velmi vhodné, pokud je personál firem provozující krabičkové diety schopen klienta v tomto smyslu vést a dát mu doporučení v průběhu i po skončení doby odebírání krabiček tak, aby si pak byl schopen stravu podobným způsobem připravovat dále sám. Pokud je toto zajištěno, je riziko jo-jo efektu významně nižší než u ostatních metod hubnutí.

Úskalí krabičkových diet

Kromě nedostatečného odborného zázemí v některých firmách, je stejně jako v současném potravinářství velkým problémem tlak na cenu. Vzhledem k enormně silné konkurenci se řada firem snaží snížit cenu vstupních surovin, což se samozřejmě na nutriční hodnotě negativně projeví. Šetření na surovinách se často projevuje zejména na malém množství zeleniny, nedostatečném množství bílkovin a nízkém množství vápníku v jídelníčku. To může při dlouhodobém užívání vést k výživovým deficitům (riziko vzniku chudokrevnosti, řídnutí kostní hmoty). Některé pokrmy bývají chuťově neatraktivní, občas se v jídelníčku vyskytují i levné kupované výrobky (musli tyčinky, jogurty a pod).

 

MUDr. Václava Kunová
www.rozumnehubnuti.cz


 

Přečtěte si také zbylé články:

Jak vybrat krabičkovou dietu 1 - co lze zjistit předem?
Jak vybrat krabičkovou dietu 2 - na co si dát pozor?
Jak si nezkazit efekt krabičkové diety? - hlad, alkohol, víkendy a co po skončení?
Co všechno můžete pít při hubnutí?
Novinky v diskusi
Dotazník na obeznámenost s hummusem.
poslední: malbransh - před 1 rokem
Re:jak zhubnout
poslední: Tucklebery - před 2 lety
Re:Co po skončení krabiček?
poslední: Kateřina - před 5 lety
Kruhový trénink
poslední: Kaiman - před 5 lety
Re:Krabičky a cvičení
poslední: Hana K. - před 5 lety
 
 
Vaše náměty

Napište nám, váš názor na stránky, vaše podněty, nápady i nespokojenost. Děkujeme.

 
 
Spočítejte si kalorie
:
VYPOČÍTAT