Jak si nezkazit efekt krabičkové diety? - hlad, alkohol, víkendy a co po skončení?

08.07.2013

Máte správně nastavenou dietu, stravu odebíráte pravidelně a opravdu, ale opravdu chcete  zhubnout. Může se stále ještě něco pokazit? Oproti ostatním metodám hubnutí je k tomu podstatně menší důvod, ale jisté riziko stále ještě existuje. Jak se mu vyhnout ? Jak z krabičkové diety získat co největší efekt?


Víkendy bez krabiček

Ti z vás, kteří odebírají nebo odebírali krabičkovou stravu i o víkendech, pravděpodobně poznali sami, že proces hubnutí nepřerušený víkendy je nejenže pohodlnější, ale přináší i větší efekt. Pokud jste v situaci, kdy všední dny zvládáte s přehledem a s viditelnými váhovými úbytky, zatímco víkendy vás brzdí, je asi někde chyba. Zkuste se co nejvíce přiblížit skladbou a množstvím jídla všednodenní stravě. Užívejte si suroviny, které součástí krabičkové stravy nejsou, ať už z důvodu technologického nebo proto, že by řadě klientů nechutnaly. Máte rádi třeba syrového tuňáka nebo lososa? Udělejte si z nich parádní tatarák. Milujte sushi? Dopřejte si ho. Nebo si připravte perfektní hovězí steak. Nebo cokoli dalšího.

Ale: Mějte na paměti, že byste měli za den sníst maximálně 50 g pečiva (muži 70 g) a nepřekročit u příloh množství 100 g (muži 150 g) za den. Večeře by měly být striktně bez pečiva a příloh. S ovocem byste to také neměli přehánět a mělo by vám stačit 200 g denně. Zeleniny si ale dejte kolik budete chtít.

Občasné ,,úlety”

Nikdo z nás se občas nevyhne rodinným oslavám i jiným příležitostem s nabídkou jídla, jíž nelze odolat. A také by to byla škoda, stereotypní a asketický život není cílem dokonce ani při hubnutí. Jestliže si dopřejete jednou za 14 dní trochu volnosti, nic se nestane. Váha sice může přechodně stoupnout, klidně třeba i o 1 kg, vězte však, že se nejedná o kilogram tukové tkáně. Vždycky jde o vodu, kterou organismus zadrží v důsledku vyššího množství sacharidů (pečiva, příloh, cukru) a soli (například v uzeninách nebo některých sýrech). Pokud si nechcete zkazit efekt hubnutí, je důležité nezpanikařit, protože za 2-3 dny se vaše váha opět sníží. Hodování ale není dobré protahovat na více dní. Pokud byste zvolnili na více než 1 den, může vám pak trvat i celý týden, než se dostanete s váhou zpátky. To už by pak bylo příliš demotivující, hubnutí by vás přestalo bavit. Každý vidí rád určité výsledky.

Alkohol

Alkohol má vysokou energetickou hodnotu a navíc po něm dostanete hlad. Pokud chcete pít alkohol, určitě sáhněte po vínu s nižším obsahem zbytkového cukru. Vyhněte se pivu, jež má vysoký glykemický index a tvrdému alkoholu, který je koncentrovanou energií, o koktejlech ani nemluvě.

Jestliže jste spokojeni s tempem hubnutí, můžete si povolit 2 x 2 dl suchého vína (nebo suchého sektu) za týden a sledovat, zda se hubnutí nezpomalilo. Pokud ano, museli byste se na čas vzdát i tohoto množství. 

Hlad

Na začátku vašeho hubnutí můžete v prvních 2-3 dnech pocítit hlad. Pokud má vaše krabičková dieta správnou skladbu (viz Jak si vybrat krabičkovou dietu 1, 2) neměl by být intenzivní, ale nastat může. V takovém případě si k jídelníčku přidejte čerstvou zeleninu. Přidané zeleniny může být až 500 g za den (pozor jen na mrkev, která má vyšší obsah sacharidů). Sytivou schopnost zeleniny zvýšíte přidáním bílého jogurtu (zeleninu nakrájejte na kostky a promíchejte se 2 lžícemi jogurtu), můžete sníst třeba i polovinu balení sýra cottage (75 -100 g). Někteří klienti si ,,pomáhají” i proteinovým nápojem. Lze ho koupit na různých e-shopech, ve fitcentrech nebo sportovních obchodech. Pokud byste nevěděli, zda vám bude vyhovovat, kupte si jednoporcové balení. Každopádně ale vybírejte takové, které mají co nejvyšší obsah bílkovin (proteinů) a co nejnižší obsah sacharidů. Sytivý efekt bílkovin je opravdu markantní, ale v této podobě rozhodně hubnutí nenaruší.

Špatně zvolený režim po ukončení hubnutí

Nemůžete si myslet, že se lze po skončení diety vrátit zpátky ke svým původním zvyklostem. Jak pokračovat?  Stoprocentně spolehlivou metodou je pomalé navyšování energetického příjmu. Jestliže jste například měli po celou dobu hubnutí program na 5500 kJ, přejděte na dobu 1 měsíce na program o 6500 kJ, další měsíc pak na program ještě o 1 000 kJ vyšší. Po této době již bude váš váhový úbytek natolik ,,zafixován”, že by neměly hrozit nějaké zásadní váhové výkyvy. Až budete jíst úplně ve vlastní režii (= nebudete odebírat krabičkovou dietu), je nejdůležitější udržet režim jídla 5 x denně. Ostatní faktory jsou také důležité, ale 90 % úspěchu při udržování váhy tkví právě v režimu častějšího jídla.

 

MUDr. Václava Kunová

www.rozumnehubnuti.cz


Václava Kunová

 

Přečtěte si také zbylé články:

Přínosy a úskalí krabičkové diety
Jak vybrat krabičkovou dietu 1 - co lze zjistit předem?
Jak vybrat krabičkovou dietu 2 - na co si dát pozor?
Co všechno můžete pít při hubnutí?
Novinky v diskusi
Dotazník na obeznámenost s hummusem.
poslední: malbransh - před 1 rokem
Re:jak zhubnout
poslední: Tucklebery - před 1 rokem
Re:Co po skončení krabiček?
poslední: Kateřina - před 5 lety
Kruhový trénink
poslední: Kaiman - před 5 lety
Re:Krabičky a cvičení
poslední: Hana K. - před 5 lety
 
 
Vaše náměty

Napište nám, váš názor na stránky, vaše podněty, nápady i nespokojenost. Děkujeme.

 
 
Spočítejte si kalorie
:
VYPOČÍTAT