Co všechno můžete pít při hubnutí?

08.08.2013

Dostatečné množství tekutin vám významně usnadní hubnutí, předejdete zbytečné únavě a bolestem hlavy. Chráníte také ledvinné funkce a udržujete pevnost pokožky. Ideální příjem tekutin je dosti indiviuální a měl by vycházet z vašich zvyklostí. Pokud jste bývali zvyklí pít málo, zvyšujte postupně příjem tekutin (například každý týden zvyšte o 0,25 litru až se dostanete na 2 litry za den). Ve velkém horku a při sportu připočítejte dalších 0,5 – 1 litr. Pijete-li naopak tekutin již nyní hodně, rozhodně v tom pokračujte, zkontrolujte jen, zda si mezi nimi správně vybíráte.


Vhodné tekutiny:

Mezi vhodné tekutiny patří obyčejná voda (z kohoutku, kterou necháte odstát, případně vychladit), z balených vod pak voda bez bublinek nebo jemně perlivá (pokud vám dělá problém vypít vodu zcela bez bublinek). Vodu můžete ochutit citronem, limetou nebo mátou.

V chladnějším počasí můžete pít čaje černé, zelené, ovocné i bylinkové. Nejlepší je jednotlivé druhy čajů střídat. Osladit je můžete náhradním sladidlem na bázi sukralózy (Cukren) nebo použít sladidlo na bázi rostliny Stevie.

Do pitného režimu můžete z poloviny objemu započítat i rozpustnou kávu (pokud si ji vaříte slabou, do velkého hrnku a s maximálně 1 lžící polotučného mléka).   

Nevhodné tekutiny:

Při hubnutí jsou nevhodné zejména silně mineralizované minerální vody (typu Poděbradka, Hanácká). Tyto vody mají vysoký obsah sodíku a podporovaly by zadržování nežádoucích tekutin v organismu (v podkoží – otoky). Nenechte se zmást tím, že jsou označené jako ,,Pro linie” - fakt, že neobsahují cukr vám v ničem nepomůže.

Neměli byste pít ani ovocné ,,fresh” džusy. Přestože jsou velmi zdravé, jsou zdrojem cukru, který se přirozeně vyskytuje v ovoci. Pokud vám jde hubnutí hodně dobře, můžete si občas jednu skleničku džusu dopřát, pokud byste naopak hubli jen pomalu, musíte je vyřadit zcela.

Při redukci byste měli zcela kvůli vysokému obsahu cukru vyloučit: rozpustné kávy 3 v 1, kávy s příchutěmi nabízené v kavárnách, veškeré kávy se zmrzlinou a vídeňskou kávu. Dáváte-li si frappé, vždy se zeptejte obsluhy, zda je bez cukru. Ze stejného důvodu se vyhněte nápojům na bázi aloe vera, icetea, přislazovaným džusům, energetickým nápojům a milkshakům. 

Pozor!

Některé nápoje sice nesou označení ,,bez cukru”, jsou ale slazeny medem nebo nejrůznějšími sirupy, což by vaše hubnutí zablokovalo. Vždy se tedy podívejte na energetickou hodnotu uvedenou na 100 ml nápoje (neměla by být vyšší než 20 kJ/100 ml).

Mezi nápoje samozřejmě nepatří mléko. Mléko je potravinou s nezanedbatelnou energetickou hodnotou.

Výjimečně můžete:

Občas se stane, že si chcete dopřát nějaký jiný nápoj než vodu a přitom nechcete přijímat žádnou energii navíc. Dáte-li si Coca-colu bez cukru v množství maximálně 2 x 0,5 l/týden, vaše zdraví to neohrozí. Zdravotně vhodnější je však Kofola bez cukru (neobsahuje kyselinu fosforečnou a je slazena Stevií).  I zde se držte maximální hranice 2 x 0,5 l/týden.

Musíte-li si dát z důvodu únavy (například za volantem) energetický nápoj, volte verzi bez cukru.

Mudr. Václava Kunová

www.rozumnehubnuti.cz


MUDr. Václava Kunová

 

Přečtěte si také zbylé články:

Přínosy a úskalí krabičkové diety
Jak vybrat krabičkovou dietu 1 - co lze zjistit předem?
Jak vybrat krabičkovou dietu 2 - na co si dát pozor?
Jak si nezkazit efekt krabičkové diety? - hlad, alkohol, víkendy a co po skončení?
Novinky v diskusi
Dotazník na obeznámenost s hummusem.
poslední: malbransh - před 1 rokem
Re:jak zhubnout
poslední: Tucklebery - před 2 lety
Re:Co po skončení krabiček?
poslední: Kateřina - před 5 lety
Kruhový trénink
poslední: Kaiman - před 5 lety
Re:Krabičky a cvičení
poslední: Hana K. - před 5 lety
 
 
Vaše náměty

Napište nám, váš názor na stránky, vaše podněty, nápady i nespokojenost. Děkujeme.

 
 
Spočítejte si kalorie
:
VYPOČÍTAT